Det Brittiska Bibelsällskapet har gjort en jättesatsning, kallad The Patmos Initiative, där de tillsammans med Gallup har undersökt attityder kring Bibeln i 150 länder med över 90.000 svaranden. Sverige är ett av de länder som det finns aktuell data från. Den 28 maj kommer vi att anordna en mindre samling i Stockholm där vi presenterar sifforna från Gallup och kompletterar med en forskning från Sverige för att sedan ha ett samtal om vad vi kan lära oss om detta. Fokus är attityder kring Bibeln i samhället och bibelbruk i Sverige jämfört med andra länder.
När: 28 maj 2025, 10.00-13.00
Var: Utsikten (Betlehemskyrkan, Rehnsgatan 20, 113 57 Stockholm)
För vem: Särskilt inbjudna som är intresserade av frågorna.
Ämne: Attityder kring Bibeln i Sverige och internationellt.
Kostnad: 200 kr, betalas på plats eller via faktura.
Språk: Delar av föredragen kommer att vara på engelska, i övrigt svenska.
Talare
  • Rev. Sean Riordan arbetar för British and Foreign Bible Society (BFBS) med internationella frågor inriktad på Europa.
  • Richard Powney är Senior Research Manager på BFBS och varit en av de ansvariga för Patmos Global Research Project.
  • Sara Fransson, forskare vid Svenska kyrkans enhet för forskning och analys, berättar om forskning kring unga och religion i dagens Sverige.
  • Fredrik Wenell, lärare i systematisk teologi på Akademi för Ledarskap och Teologi och arbetar löpande med projekt inom ämnen som omvärldsanalys, religion och etik med inriktning mot unga.
  • Olof Brandt, projektkommunikatör NT 2026, Svenska bibelsällskapet.
Läs mer om metoden och initiativet här: https://patmos.bfbs.org/
SHARE NOW