Det är med stor glädje som Svenska bibelsällskapet nu kan berätta att nästa volym i Kommentar till Nya testamentet (KNT) snart är klar. Det handlar om Romarbrevet del II, som i serien har nummer 6B. Professor Samuel Byrskog, Lunds universitet, har skrivit denna del, liksom han skrev del I.
KNT-serien, som startades av EFS-förlaget och sedan låg hos Verbum under en tid, har blivit ett ansvar för Bibelsällskapets förlag.
– Det är min förhoppning att vi ska kunna gå i mål med serien inom en inte alltför avlägsen framtid, säger Anders Göranzon, generalsekreterare på Svenska bibelsällskapet
Även kommentaren till Pastoralbreven (KNT 14) är färdigskriven och genomgår nu granskning och layout. Den kommer att bli klar hösten 2025.
Uppsala
När: 22 maj 13:00
Var: Johannelunds teologiska högskola, Uppsala
Program: Möte och mingel med LarsOlov Eriksson – Docent i Gamla testamentets exegetik och redaktör för KNT sedan starten och Anders Göranzon – generalsekreterare Svenska bibelsällskapet och förläggare.
Lund 2 juni
När: 2 juni 16:00
Var: Centrum för teologi och religionsvetenskap, Lunds universitet (Lynneum, LUX)
Program: Samtal och mingel med Samuel Byrskog, professor i Nya testamentets exegetik och bokens författare och Anders Göranzon, generalsekreterare Svenska bibelsällskapet och förläggare.


